היו סבלניים: לשרוד זוגיות עם הפרעת קש"ר – מאת: תומר און

 

היו סבלניים:

לשרוד זוגיות עם בעיות קשב

  
אם מערכות יחסים אינן עניין מורכב מספיק, נסו לנהל מערכת יחסים כשאתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז. איריס שני, מומחית להתמודדות עם הפרעת קשב ומנכ"לית עמותת "קווים ומחשבות", העמותה הישראלית להפרעת קשב, טוענת שהמורכבות הזאת היא אחת הסיבות לריבוי גירושים בקרב הסובלים מההפרעה.
"אנשים עם הפרעת קשב הם אנשים שהם בעצם אנשי קצוות", מסבירה שני. "או שהם אוהבים או שהם שונאים. כשאתה צריך לחיות במערכת של שיתוף, של הבנה, של הכלה ושל ויתור, אתה בעצם נמצא בבעיה מאוד קשה שגורמת כל הזמן להתנגשויות וויכוחים".
"מצד שני, יש להם הרבה מאוד תכונות טובות – הם יצירתיים, הם בעלי אנרגיה אינסופית, כל הזמן יש להם רעיונות, הם מאוד מלהיבים ומאוד מקסימים, אבל כשצריך לחיות עם זה לאורך זמן… זה עלול לעייף".

זה נשמע כמו סוג של מאניה.

"זו לא מאניה. זו הפרעת קשב, בעיקר כי הם היפראקטיביים. הם כל הזמן עסוקים ועוברים מדבר לדבר, ונוגעים בכל דבר ואם הם לא נחים, אז אף אחד לא ינוח".

איך הפרעת קשב פוגעת בזוגיות השוטפת?

"אם אני אומר למישהו עם הפרעת קשב 'אל תשכח להביא חלב וביצים ולחם' והוא יביא רק חלב, אני יכולה לפרש את זה כחוסר אכפתיות – הרי הוא לא שם לב למה שאמרתי לו, אז הוא לא סופר אותי, ומצד שני, אני יכולה להבין שזה פשוט תוצר של הפרעת הקשב".
"עוד דוגמה: אם מישהי התחתנה עם מישהו עם הפרעת קשב לפני עידן הפייסבוק שמזכיר לנו את ימי ההולדת בקלות, היא בטח נעלבה ממנו, כי נטה לשכוח את ימי ההולדת שלה. צריך להבין שמדובר באנשים שקובעים שלושה דברים על אותו תאריך. אלו אנשים שכשנוסעים איתם לחו"ל, אז הם פתאום בבלגן כי כל המעברים מאוד קשים להם, ואז את צריכה ממש להתמודד איתם, לפעמים כמו שאת מתמודדת עם ילדים".

אני מניח שצריך כוחות על-אנושיים בשביל לספוג ולהבליג, ולהגיד לעצמך 'טוב, נו, הוא שכח אבל הוא לא אשם".

"נכון, זה מאוד קשה ומעייף, ובגלל זה אחוז הגירושים הוא עצום. אבל מה שיפה בהפרעת הקשב זה שכשמעלים דברים למודעות, בהחלט אפשר לפתור אותם ולחולל שינוי. אני מאמינה בזה. אני עושה את זה כבר הרבה מאוד שנים".

בעזרת מה? הדרכה?

"פשוט הדרכה. הרבה דוגמאות מחיי היום-יום – התארגנות, התנהלות אחרת. אבל הם אנשים טובי לב, הם חמים, רגישים, מאוד אוהבים לעזור, מאוד בשבילך, וברגע שאתה מצליח לגייס אותם לטובת מטרה מסוימת אז הם שלך לנצח".

זה מנגנון התנהגותי שהם מפתחים כדי שיסלחו להם?

"אני לא יודעת אם זה מנגנון התנהגותי, אין שום כלי מחקרי שבדק את הנושא הזה, אבל כן, זה חלק מההוויה שלהם".

תקשורת בין בני זוג היא הבסיס למערכת יחסים בריאה. מה קורה באמת כשאחד מבני הזוג לא מסוגל לתקשר, או לא מסוגל להקשיב?

"אז הרבה מאוד פעמים כשהבעיה לא מאובחנת, אחד מבני הזוג חושב שהשני מזלזל בו, כי הוא לא מקשיב לו. הם יכולים להבטיח דברים למשל ולא לזכור את מה שסוכם. הם מחבלים בכל הריטואליים שישנם בבית".
 

וזה עוזר אם מאבחנים את זה? אם פתאום מבינים באמצע החיים שלאחד מבני הזוג יש הפרעת קשב?

"הפרעת קשב מתבטאת אצל כל אחד בצורה שונה, לכן היא גם מכונה הפרעה מתעתעת. אבל חשוב להבין שהוא או היא לא עושים לי דווקא. היא לא באמת לא רוצה להקשיב, והוא לא סתם לא עומד בהסכמים".

מה עושים אחרי שמאבחנים את הבעיה?

"צריך להבין שיש פתרונות: או טיפול תרופתי, או לעשות כל הזמן פעילויות שיאתגרו אותם, שיצרו אצלם עניין. אנשים כאלו צריכים כל הזמן להיות בסדר יום. שינויים לא מתקבלים בברכה אצל אנשים עם הפרעת קשב. הבעיה היא שהרבה מאוד בני זוג פתאום אומרים: רגע – אז יש לי את הילדים שזה גנטיקה, ועכשיו יש לי גם אותו. אני לא רוצה להיות המטפלת, אני רוצה להיות בת הזוג. וזו אחת הבעיות הכי קשות – שבאיזשהו שלב, בני זוג מתחילים לקחת את תפקיד המטפל, ולהיות בקשר עם מישהו שאני מטפל בו – בהכרח יפגע ברומנטיקה".
"בסופו של דבר, צריך לזכור שהפרעת קשב היא מאוד מתעתעת. חלק מהאנשים שיאבחנו יגידו: 'וואו! חבל שלא ידעתי את זה קודם', ואחרים יגידו: 'למה אבחנתי את זה?! עכשיו בת הזוג שלי תגיד על כל דבר – זה בגלל הפרעת הקשב שלך'".

יש לך טיפ לזוגות שלאחד מהם יש הפרעת קשב מאובחנת?

"בגלל שלחיות עם אדם שיש לו הפרעת קשב יכול להיות מעייף, חשוב שלבן הזוג של אדם כזה יהיו את המקומות שהם רק שלו ויעזרו לו לשמור על עצמו ולהגן עליו. אפשר גם ללכת לטיפול ולדבר עם מישהו על מה שקורה, או להחליט שאני פעם בשבוע לא בבית. זה יכול להיות חוג או לצאת עם חברים, העיקר לעשות משהו כזה, כי זוגיות עם בעל הפרעת קשב היא בדרך כלל מאוד תובענית ומאוד מלחיצה וצריך לקחת ממנה לפעמים טיים-אאוט".
"בסופו של דבר", מסכמת איריס, "הסובלים מהפרעת קשב הם אנשים מעניינים ומרתקים והרפתקנים והכי כיף לנסוע איתם לטיולים. הם אלה שייקחו אותך לראות משהו שאף אחד אחר לא אכפת לו ולא השקיע בו מאמץ. הם לא יוותרו".
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חיפוש

קטגוריות מאמרים

פוסטים אחרונים