ילדים ’על האש’ וההורים עוצמים עין – על מדורות ל"ג בעומר – מאת: חדווה אריאל

 
 
חג הפסח הוא חג למבוגרים הדורש מהם המון אחריות על "בל יראה ובל ימצא" והקפדה על מצוות רבות בליל הסדר. ילדים פעמים רבות מהווים מטרד בהכנות לחג. וכשמגיע ליל הסדר שכה הרבה טרחנו לקראתו, אנו רוצים להעמיק בלימוד סיפור יציאת מצרים כמו רבותינו בבני ברק אבל אז ניתנת ההוראה: "והגדת לבנך", אמנם חג הפסח מתאים יותר למבוגרים אך מוטל על ההורים לתת מקום מכובד בסדר לילדים הקטנים גם על חשבון לימוד המבוגרים. דווקא בגלל שהסיפור הוא מורכב וקשה להבנה עבור ילדים נדרשים המבוגרים להשתמש באמצעי המחשה והפשטה מתודיים להעברת הסיפור לילדים בכל גיל.
לעומת חג הפסח ל"ג בעומר הוא חג של הילדים. הם מנהלים אותו בעצמם גם ללא עזרת המבוגרים. כבר אחרי פורים – חודשיים לפני ל"ג בעומר-  נראים ילדים בכל הגילאים אוספים עצים ברחבי הישוב, אולי במקומות לא בטוחים ואף מסוכנים, חבורות או בודדים במשך שעות ארוכות ביום. ראשם ורובם בהכנות למדורה ה"גדולה" ויש בכך נושאים רבים לטיפול, תחרות על משאבים, שמירה מגנבות, תכנון הסעודה "על האש" ועוד… ומה עם ההורים? האם הם שותפים? האם הם יודעים היכן ילדיהם מסתובבים? האם הם יודעים על כל התלאות של ילדיהם סביב ההכנות למדורה? האם יש מקום גם למבוגרים בהפקת מדורת ל"ג בעומר?
ולאחר השקעה כ"כ מרובה מגיע הערב-הלילה הנכסף ומה מתרחש שם סביב המדורה? הילדים פעמים רבות מנהלים לבד את הדלקת האש, הסעודה והתוכנית. הלילה יורד אל השעות הקטנות בהם המשחקים נגמרו השעמום גובר, העייפות משתלטת אבל נשארים ליד המדורה עד הבוקר בשביל הספורט, בהשפעת הלחץ החברתי, כי כולם עושים כך…והחשש הוא כמאמר חז"ל ש"בטלה מביאה לידי חטא" וודאי בחושך בשעות הקטנות של הלילה.
 ומה עושים המבוגרים באותן שעות??? האם ניתן להם מקום באירוע של ילדיהם?
על אף שהילדים משדרים להורים עצמאות מדהימה מסתבר ורצוי שהורים ייקחו מנהיגות על ילדיהם הכוונה כמובן למנהיגות מכבדת. כבר בזמן ההכנות ואיסוף העצים כדאי שהורים יגלו יותר מעורבות ואף ילכו עם ילדיהם לעיתים לביצוע המשימה. כך יראו כיצד זה עובד? מה החוויה? עם מה מתמודדים הילדים?. כדאי גם לסייע לילדים בתכנון המזון והתוכנית, מומלץ שהורים יבקרו את ילדיהם במדורות ויתרמו תוכן או תוכנית משלהם לילדים והנושא הכי רגיש הוא שעת החזרה הביתה ושינה בל"ג בעומר, בנושא זה כדאי שהורים יפתחו בדיון עם הילדים כמה ימים מראש על המחיר של הישארות בחוץ בשעות מאוחרות בלילה ללא מבוגר, על החשש והדאגה ויסכימו ביניהם על הגבולות ושעת החזרה הביתה. על מנת להתמודד עם לחץ חברתי של "לכולם מרשים" כדאי ומומלץ לקיים שיח בין ההורים של כל הילדים המשתתפים במדורה ולסכם על גבולות ברורים לכל הילדים כקבוצה.
אז שיהיה לילדים והורים ל"ג שמח וקשר מצמיח!   חדוה אריאל
 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חיפוש

קטגוריות מאמרים

פוסטים אחרונים